Toplumda yaklaşık %1 oranda görülen, deride beyaz lekelerle seyreden bir hastalıktır. Deriye rengini veren melanin pigmentinin yapılamaması nedeniyle ortaya çıkar.

Vitiligo kimlerde görülür?
Her iki cinste ve her yaşta görülebilir. Olguların yarısında hastalığın başlangıcı 20 yaşından öncedir.

Vitiligonun nedeni nedir?
Kesin bilinmemektedir. Hastalığa genetik yatkınlık mevcuttur. Hastaların %30’unun ailesinde vitiligo öyküsü mevcuttur. Bağışıklık sistemindeki bazı değişiklikler de sorumlu tutulmaktadır. Stres hastalığı tetikleyen önemli bir faktördür.

Vitiligo plakları nerelerde yerleşir?
En çok yüzde, diz ve dirseklerde, el sırtlarında, koltukaltları, kasık ve genital bölgede yerleşir. Lezyonlar genellikle simetriktir, bazen tek taraflı da olabilir.

Vitiligonun tipleri nelerdir?
Üç tipi tanımlanmıştır. Fokal vitiligoda vücudun bir veya birkaç bölgesinde beyaz plaklar vardır. Segmental vitiligo vücudun sadece bir tarafında yerleşmiştir. Generalize vitiligoda ise plaklar vücudun pek çok yerinde dağınık olarak bulunur.

Vitiligo bulaşıcı mıdır?
Vitiligo bulaşıcı bir hastalık değildir.

Vitiligo ile ilişkili hastalıklar nelerdir?
Tiroid hastalıkları, pernisiyöz anemi, diabetes mellitus gibi hastalıklarla birliktelik gösterebilir.

Vitiligo tedavisi nasıl yapılır?
En sık kortizonlu kremler kullanılır. Lokal veya genel ultraviyole (dar bant UVB veya PUVA) tedavisi ile başarılı sonuçlar alınmaktadır. Çok yaygın vitiligosu bulunanlarda tüm vücuda aynı rengin kazandırılması için, normal deri renginin beyazlatılması da bir tedavi seçeneği olarak uygulanmaktadır. Vitiligolu hastaların güneş ışınlarından korunması, güneşten koruyucu krem veya losyonlar kullanması gerekir.